Aktuality

Aktuality

20.9.2021

ZBER, SEPARÁCIA A RACYKLÁCIA

ZBER, SEPARÁCIA A RACYKLÁCIA použitých batérií a akumulátorov.
Batérie a akumulátory sú ťažko rozložiteľný odpad, preto NEPATRIA do komunálneho odpadu.


20.9.2021

Od pondelka 20. septembra budú zelené už len štyri okresy

Od 20. septembra 2021 budú podľa Covid automatu na Slovensku len štyri okresy zelené – v stupni monitoringu, 44 okresov bude oranžových – v stupni ostražitosti, 27 okresov bude červených - v prvom stupni ohrozenia a do bordovej fázy – druhého stupňa ohrozenia sa už dostali štyri okresy.

Okres Bardejov bude pre rýchle zhoršenie situácie bol zaradený v druhom stupni ohrozenia už od 17. septembra.

Zelená fáza - stupeň monitoringu: okresy Dunajská Streda, Medzilaborce, Pezinok a Poltár

Oranžová fáza - stupeň ostražitosti: okresy Banská Bystrica, Bratislava I - V, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Hlohovec, Humenné, Ilava, Kežmarok, Komárno, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Ružomberok, Šaľa, Senec, Sobrance, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Trnava, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Žiar nad Hronom a Zlaté Moravce

červená fáza – prvý stupeň ohrozenia: okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Štiavnica, Brezno, Bytča, Gelnica, Košice I - IV, Košice-okolie, Levice, Levoča, Martin, Poprad, Prešov, Revúca, Sabinov, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Trenčín, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žilina a Zvolen

bordová fáza – druhý stupeň ohrozenia: okresy Bardejov, Krupina, Rožňava a Skalica

Hospitalizovaných pacientov je 203, pričom minulý týždeň to bolo 132. Na umelej pľúcnej ventilácii je 20 pacientov. Narastajú počty pozitívnych prípadov, aktuálne je to 548. Nárast prípadov sa odráža aj v náraste počtov výjazdov záchrannej služby, denne sa prijíma do nemocníc priemerne 20 pacientov, minulý týždeň to bolo 11 pacientov denne.

Zaočkovaná je viac ako polovica populácie, pre ktorú sú dostupné vakcíny. Pribúda asi 1500 zaočkovaných osôb denne. Vo vekovej kategórii nad 50 rokov je zaočkovaných viac ako 60 percent osôb.

Opatrenia platné v zelených, oranžových, červených a bordových okresoch:

Obyvatelia v bordovej farbe sa musia pripraviť na prísne opatrenia:

Bordová farba už znamená 2. stupeň ohrozenia, čo znamená napr. to, že musia obnoviť hodiny pre seniorov. Svadby, kary a oslavy môžu byť len pre zaočkovaných a to s obmedzením do 20 ľudí. Rovnako však bordová farba znamená obmedzenie aj pre zaočkovaných, príkladom je nočný zákaz vychádzania od 21 hodiny až do 5 hodiny ráno. Dokonca pri prijatí výnimočného stavu ľudia z bordových okresov by nemohli vycestovať napr. na dovolenku do zahraničia.

V bordových okresoch bude teraz spolupracovať samospráva s regionálnymi hygienikmi a podľa ich upresnenia sa budú stanovovať otváracie hodiny, hromadné podujatia a tiež obmedzenia pohybu ľudí v danom okrese. Cieľom je vyhnúť sa nekontrolovateľnému šíreniu COVID-19. Pri vstupe na Slovensko sa má tiež zvýšiť kontrola karantény, pokiaľ sa danej osoby týka, rovnako ako registráciu na formulári e-Hranica.

Zdroj: health.gov.sk


17.9.2021

Epidemiologická situácia sa na Slovensku - platné opatrenia v jednotlivých okresoch

Vzhľadom na nárast nových pozitívnych prípadov sa od pondelka 20. septembra 2021 upravuje farba okresov. Na základe toho sa v okresoch upravujú aj jednotlivé protiepidemické opatrenia.
Na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR sú zverejnené aj dva manuály – pre gastro sektor a pre obchod a služby:

https://www.uvzsr.sk/docs/uvod/UVZSR_Manual_pre_gastro_sektor_podla_COVID_Automatu.pdf

https://www.uvzsr.sk/docs/uvod/UVZSR_Manual_pre_prevadzky_a_sluzby_podla_COVID_Automatu.pdfPlatné opatrenia v jednotlivých okresoch sú prehľadne zverejnené aj na stránke www.automat.gov.sk.Zároveň si vás dovoľujeme informovať, že na stránke Ministerstva zdravotníctva SR sú pravidelne zverejňované termíny očkovania bez nutnosti registrácie https://www.health.gov.sk/?Ockovanie-bez-registracie. Zoznam je aktualizovaný vždy v piatok popoludní.Na stránke korona.gov.sk si majitelia prevádzok alebo organizátori podujatí môžu stiahnuť pripravené grafiky na označenie svojich priestorov:

https://korona.gov.sk/na-stiahnutie-grafika-a-manualy-pre-prevadzky/Od budúceho týždňa okresy budú okresy rozdelené nasledovne:

- monitoring (zelená farba): okres Dunajská Streda, okres Medzilaborce, okres Pezinok, okres Poltár

- ostražitosť (oranžová farba): okres Banská Bystrica, okres Bratislava I.-V., okres Čadca, okres Detva, okres Dolný Kubín, okres Galanta, okres Hlohovec, okres Humenné, okres Ilava, okres Kežmarok, okres Komárno, okres Kysucké Nové Mesto, okres Liptovský Mikuláš, okres Lučenec, okres Malacky, okres Michalovce, okres Myjava, okres Námestovo, okres Nitra, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Nové Zámky, okres Partizánske, okres Piešťany, okres Považská Bystrica, okres Prievidza, okres Púchov, okres Rimavská Sobota, okres Ružomberok, okres Šaľa, okres Senec, okres Sobrance, okres Stropkov, okres Topoľčany, okres Trebišov, okres Trnava, okres Turčianske Teplice, okres Tvrdošín, okres Vranov nad Topľou, okres Žiar nad Hronom, okres Zlaté Moravce

- 1. stupeň ohrozenia (červená farba): okres Bánovce nad Bebravou, okres Banská Štiavnica, okres Brezno, okres Bytča, okres Gelnica, okres Košice I.-IV., okres Košice-okolie, okres Levice, okres Levoča, okres Martin, okres Poprad, okres Prešov, okres Revúca, okres Sabinov, okres Senica, okres Snina, okres Spišská Nová Ves, okres Stará Ľubovňa, okres Svidník, okres Trenčín, okres Veľký Krtíš, okres Žarnovica, okres Žilina, okres Zvolen

- 2. stupeň ohrozenia (bordová farba): okres Krupina, okres Rožňava, okres SkalicaVzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu bude okres Bardejov zo 2. stupňa ohrozenia – bordová farba - zaradený už v piatok (17. septembra 2021).
Zdroj:MZ SR


10.9.2021

PLÁNOVANÉ PRERUŠENIE DISTRIBÚCIE ELEKTRINY V OBCI HROMOŠ 7. OKTÓBRA 2021

Dňa 7. októbra 2021 bude v obci Hromoš prerušená distribúcia elektriny od 12:00 - 14:30 hod.
Odstávka elektriny bude na súpisných číslach: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,114,119,120,121,122,124,125,126,127,128,
129,130,132,133,134,135,137,138,139,181,182,183,184,185,
186,187,188,190,195.30.8.2021

Na Zelenej linke MŽP bude možné nahlasovať týranie zvierat

Na Zelenú linku Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR bude možné nahlasovať týranie zvierat. Spolupracovať na tom bude s iniciatívou Zvierací ombudsman.

Spolupráca Zvieracieho ombudsmana so Zelenou linkou prebieha od minulého roka. V najbližších dňoch sa linka iniciatívy, na ktorej sa prijímali podnety k týraniu zvierat, zlúči so Zelenou linkou. ,,Naša linka nebude dostupná, resp. bude na nej odkaz, že našich odborníkov nájdu na Zelenej linke," poznamenala Stanová.

,,Zelená linka je pripravená. Uvedomujeme si, že podnetov v rámci ochrany zvierat bude viac, ako ich bolo doteraz, pretože linka občianskeho združenia zanikne. Náš postup bude rovnaký ako v iných prípadoch v oblasti životného prostredia," uviedla líderka Zelenej linky Adriana Veselá.

Budaj poukázal, že ochrana zvierat je rozštiepená medzi envirorezort a ministerstvo pôdohospodárstva. Na MŽP sa riešia chránené zvieratá, pod agrorezort patria bežné a domáce zvieratá. Delenie zvierat by sa podľa Budaja mohlo prekonať práve pripravovaným zákonom o ochrane zvierat.

Kontrolu týraných zvierat robí Štátna veterinárna a potravinová správa, ktorá je podľa Kozelovej finančne a personálne poddimenzovaná. Kontroly týraných zvierat by mohli vykonávať štátni veterinári na základe zmluvy so štátom, navrhuje Kozelová. Pokračuje, že v rámci pripravovaného zákona by sa mali v prípadoch týraných zvierat rozviazať ruky aj enviropolícii.

Zelená linka je k dispozícii od 8.00 h do 18.00 h na telefónnom čísle či mailovej adrese, ktoré sú zverejnené na webovej stránke ministerstva. Prostredníctvom linky je možné anonymne ohlásiť porušovanie zákonov, ktoré majú chrániť životné prostredie.

Viac informácií: Zelená linka


30.8.2021

Od pondelka 30. augusta bude 14 okresov na Slovensku v oranžovej farbe

Od 30. augusta bude podľa Covid automatu celkovo 14 okresov oranžových - v stupni ostražitosti. Ostatné okresy zostávajú zelené - v stupni monitoringu. Rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti v rámci Covid automatu schválila vláda.

Oproti aktuálnemu covid automatu si polepšili okresy Stropkov a Spišská Nová Ves, pohoršili si Nové Zámky, Žiar nad Hronom, Bardejov a Košice – okolie. Zvyšok Slovenska zostáva aj naďalej v zelenej farbe.

Za posledných sedem dní denne v priemere na Slovensku pribudlo 115 prípadov nakazených. Medzi prípadmi za ostatné dva týždne 74 percent nakazených tvorili nezaočkované osoby. Hospitalizovaných je 47 pacientov, reprodukčné číslo je 1,05 – 1,15. "Tempo rastu nakazených je však relatívne mierne a stabilné ako ostatné týždne," uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík.

V súčasnosti je osem okresov, ktoré majú cez 50-percentnú zaočkovanosť svojich obyvateľov. "Klesá aj počet nezaočkovaných ľudí nad 50 rokov. Pribúda okresov, ktoré sa blížia k 65-percentnej hranici zaočkovanosti tejto vekovej skupiny, čo im umožní podľa COVID automatu prejsť na miernejší stupeň," zhodnotil Mišík. Aspoň prvú dávku vakcíny dostalo naprieč okresmi 30 až 61 percent obyvateľov. Plne očkovaných v rámci krajov je 26 až 58 percent.

Od pondelka 30. augusta bude 14 okresov na Slovensku v oranžovej farbe

Nový Covid Automat zavádza päť farieb rizikovosti okresov - od zelenej (monitoring), cez oranžovú (ostražitosť), červenú (1. stupeň ohrozenia), bordovú (2. stupeň ohrozenia), až po čiernu (3. stupeň ohrozenia). Pri zmene farby sa má brať do úvahy okrem počtu pozitívnych prípadov napríklad aj zaočkovanosť okresu v populácii nad 50 rokov. Čím viac očkovaných v tejto skupine ľudí bude daný okres mať, tým bude väčšia šanca, že sa posunie do lepšej farby a napriek číslu nakazených v ňom budú platiť miernejšie opatrenia.
Nový Covid Automat sa snaží vytvoriť taký režim, aby zaočkované osoby boli čo najmenej obmedzované a mali čo najviac výhod.
Prevádzky dostanú možnosť rozhodnúť sa, či budú púšťať iba zaočkovaných, alebo negatívne testovaných a ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, alebo všetkých vrátane neočkovaných a netestovaných. Podľa toho sa budú odvíjať aj ďalšie opatrenia.

Zdroj: health.gov.sk
Očkovanie bez registrácie v OC Max Poprad
29.7.2021

Očkovanie bez registrácie v OC Max Poprad

Očkovanie v spolupráci s OC Max bude prebiehať na prízemí centra vedľa predajne FAnn parfumérie (oproti kaviarni).

v čase od 10.00 do 18.00 hod., pričom záujemcovia o očkovanie budú vybavovaní priebežne.

Na očkovanie je potrebné priniesť si občiansky preukaz a preukaz poistenca.

K dispozícii budú dva trojčlenné očkovacie tímy v zložení lekár, sestra a záchranár.

Očkovať sa bude jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson&Johnson záujemcov 18+.

Na očkovanie je možné sa aj registrovať na linku:
https://psk-ockovanie.sk/rezervacia-terminu-janssen/27.7.2021

Čestné vyhlásenie o kompostovaní biologicky rozložiteľného odpadu z domácnosti

Vážení občania,
počas najbližších dní bude do vašich poštových schránok doručené Čestné vyhlásenie o kompostovaní biologicky rozložiteľného odpadu z domácnosti. Čestné vyhlásenie je potrebné doložiť k nakladaniu s odpadmi pre všetky domácnosti z našej obce. Po doručení si Čestné vyhlásenie preštudujte a následne vyplňte. Ak je to možné, prosíme Vás, aby ste vyplnené tlačivo doručili na obecný úrad alebo do poštovej schránky obecného úradu ( biela schránka na budove Hasičskej zbrojnice).
V prípade, že potrebný dokument nemôžete odovzdať osobne alebo pomocou inej osoby, nechajte si vyplnené tlačivo u seba doma a po telefonickej dohode pracovníci obecného úradu Vás navštívia v domácom prostredí, aby ste tlačivo odovzdali.
Termín odovzdania je do 6. augusta 2021.


13.7.2021

Zrušenie času zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru

Zrušenie času zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru v územnom obvode okresu Stará Ľubovňa od 13.07.2021 od 10,00 hod.


13.7.2021

Rezort financií informuje o očkovacej prémii

Ministerstvo financií SR informovalo prostredníctvom svojej web stránky o možnosti prihlasovania k očkovacej prémii a sprostredkovateľskému bonusu. Ministerstvo financií SR v súčasnosti eviduje množstvo otázok o tom, kde si ľudia môžu uplatniť svoj sprostredkovateľský bonus, či prihlásiť sa do očkovacej prémie.

Do očkovacej prémie sa bude môcť prihlásiť každý zaočkovaný bez ohľadu na to, kedy vakcínu dostal. Nárok na sprostredkovateľský bonus budú mať všetci tí, ktorí odporučia očkovanie inej osobe, ktorá absolvuje prvú dávku po 1. 7. a druhú dávku do 31. 10. 2021.

Webová stránka, na ktorej si budú môcť ľudia uplatniť sprostredkovateľský bonus či prihlásiť sa do očkovacej prémie, ešte nie je spustená.

Uplatniť si sprostredkovateľský bonus budú môcť ľudia až do 7 dní od spustenia prihlasovania. Do očkovacej prémie sa budú môcť zaočkovaní prihlásiť kedykoľvek do 31. 10. 2021.

O presnom termíne spustenia registrácie sa verejnosť dozvie včas.

Následne, keď bude systém spustený, budú môcť zaočkovaní prihlásiť svojho sprostredkovateľa na bonus do 7 dní od druhej dávky vakcíny, resp. od termínu zaočkovania jednodávkovou vakcínou.

Bližšie informácie sú dostupné :

https://www.mfsr.sk/sk/media/tlacove-spravy/prihlasovanie-k-ockovacej-premii-sprostredkovatelskemu-bonusu.html


8.7.2021

Letné sezónne spoje na území Prešovského samosprávneho kraja


Prešovský samosprávny kraj (PSK) – Odbor dopravy v spolupráci so spoločnosťou ZSSK, KOCR Severovýchod Slovenska, mestom Stará Ľubovňa a obcou Lesnica dáva do pozornosti cestujúcim nasledovné sezónne spoje prevádzkované počas leta 2021:

1. V období od 3. júla do 5. septembra 2021 budú počas víkendov (sobôt a nedieľ) prevádzkované pridané autobusové spoje na trase Stará Ľubovňa – Červený Kláštor, ráz. Lechnica a Červený Kláštor, ráz. Lechnica – Lesnica, chata Pieniny. Spoje zájdu na železničnú stanicu v Starej Ľubovni, čím vytvoria prípoje k priamym vlakovým spojom:
a. Poprad – Stará Ľubovňa - Plaveč – Muszyna,
b. Prešov – Plaveč – Stará Ľubovňa.

Zo železničnej stanici Stará Ľubovňa budú zabezpečené prípojné autobusy mesta Stará Ľubovňa smerom na Hrad Stará Ľubovňa od vlaku/na vlak.

2. V období od 1. júla do 31. augusta 2021 budú počas pracovných dni prevádzkované autobusové spoje v úseku Hanušovce nad Topľou – Domaša-Dobrá s možnosťou prestupu zo smeru/na smer Prešov.

3. V období od 3. júla do 5. septembra 2021 budú počas víkendov (sobôt a nedieľ) prevádzkované pridané autobusové spoje na trase Svidník – Stropkov – Medzilaborce a turistický autobus Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska na Horný Zemplín po ceste drevených kostolíkov. Dané spoje priamo nadväzujú na cezhraničné vlakové spoje Medzilaborce – Lupkow - Sanok.

4. V období od 4. júla do 19. septembra 2021 budú počas nedieľ prevádzkované pridané priame vlakové spoje na trase Prešov – Dobšinská Ľadová Jaskyňa – Banská Bystrica.

5. V období od 3. júla do 19. septembra 2021 budú počas víkendov (sobôt a nedieľ) prevádzkované pridané priame vlakové spoje na trase Prešov – Humenné – Stakčín.

Bližšie informácie o čase odchodov/príchodovvlakov a autobusov nájdete na www.cp.sk.


15.6.2021

Certifikát s údajom o množstve komunálnych odpadov, ktoré bolo na území našej obce vytriedené za rok 2020

Ďakujeme občanom, že zodpovedným triedením odpadov prispievate k ochrane životného prostredia a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu